Styrketräning ger axelsmärtor

Jag har ett väl­digt job­bigt besvär med min axel, varit på…

 

Hej­san Dr.Carlos

Jag har ett väl­digt job­bigt besvär med min axel, varit på vård­cen­tra­len X antal gånger för att få hjälp men bara bli­vit hän­vi­sad till sjuk­gym­nast då dom inte vet vad det är. Sjuk­gym­nas­ten som jag träf­fat är inte hel­ler säker på vad det är för något och vill där­för att jag ska kon­takta en axel­spe­ci­a­list för under­sök­ning. Jag har gått på Ipren respek­tive vol­ta­ren 50mg + alve­don­kur med medi­o­ker för­bätt­ring, har även under ett antal till­fäl­len genom­gått aku­punk­tur detta har också hjälpt i vissa peri­o­der men andra inte alls. Det enda jag fått höra är att jag för­mod­li­gen har en inflam­ma­tion i axeln i när­he­ten av biceps­se­nan (gör all­tid ont i fram­sida axel).

Det hela upp­kom antar jag när jag körde Dips med för tung vikt, tror jag fick en par­ti­al­rup­tur i delta ante­rior vid det till­fäl­let då jag på kväl­len knappt kunde röra axeln för det gjorde så ont (dock är detta bara min giss­ning då ingen­ting syn­tes på var­ken slätrönt­gen eller MR). Tog nån månad av lätt trä­ning och vila innan jag var back on track igen, sedan efter ett rik­tigt bra pass (körde bara bänk) kanske en månad efter att jag bör­jat köra tungt igen så bör­jade jag få kän­ningar i axeln igen, dagen efter kunde jag knappt använda den öht. Detta var nu 3 måna­der sen cirka, det tar väl­digt hårt på mig då styr­ke­trä­ning är en väl­digt stor del av mitt liv, samt att det gör ont i prin­cip hela tiden under dagen, även svårt att sova på nat­ten ibland.

För unge­fär 4 år sedan drog jag axel­ku­lan ur led och fick rehaba i unge­fär 1år och 6 måna­der, om det har någon bety­delse. Skulle gärna vilja säga att smär­tan är värre och annorlunda den här gången men det var så länge sedan så det är svårt att bedömma.

(Jag pro­vade rota­tur­cuff­trä­ning efter Vol­taren­ku­ren men jag fick ont av i syn­ner­het utåt-rotationer men även till viss del innåt, på lät­taste vik­ten, så jag slu­tade med det omedelbart.

I prin­cip alla prin­cip alla press­rö­relse och överhuvud-rörelser gör ont samt även om jag kör tri­ceps och biceps med lite tyngre vik­ter då jag inte kan foku­sera på att hålla axeln stilla till 100%, sido­lyft är ingen höj­dare för axel hel­ler.
Vet att det blev väl­digt myc­ket nu men vill ge dig en så detal­je­rad beskriv­ning som mjö­ligt då detta är mitt livs största pro­blem just nu, vet inte hur länge jag kom­mer att klara att fort­sätta moti­vera mig själv att detta kom­mer bli bra en dag.

Tack på förhand!

 

Tja, rent gene­rellt så bru­kar väl styr­ke­trä­ning ibland resul­tera i inklämningar/impingement  av biceps-främre rota­tor­cuff. En liten sub­s­ca­pu­la­ris­rup­tur och lux­e­rad biceps­sena kan dock ger snar­lika sym­tom.
Jag skulle rekom­men­dera att du går till en OMI eller OMT kli­nik. De bru­kar ha orto­ped­me­di­ci­nare som kan sätta injek­tio­ner i axel­le­den. Be att få en lokal­be­döv­nings­spruta med 5–10 ml bedöv­nings­vätska  “subakro­mi­ellt”. Du måste dock se till att du har duk­tigt ont innan du får spru­tan annars fyl­ler den inte så stor funk­tion. Blir du smärt­fri under någon timma efter injek­tio­ner så är dia­gno­sen klar. Smär­tan sit­ter “subakro­mi­ellt” dvs i rotatorcuff/biceps.
Är du under 30 år så kan en insta­bi­li­tet i axel­le­den vara en del av pro­ble­met är du äldre än 40 år så är detta mindre san­no­likt. Pati­en­ter med insta­bi­li­tets­pro­blem bru­kar dock känna att led­ku­lan gli­der eller hop­par till i axel­le­den.  Jag avrå­der nor­malt sett från kor­ti­so­nin­jek­tio­ner annat än för ren diagnostik.

Hur man än vri­der och vän­der på pro­ble­met så vill du för­mod­li­gen ha en behand­ling som fungerar.

Oav­sett vad dia­gno­sen är så finns det tre fun­ge­rande behand­lingar. x
1. “Vänta och se och sluta träna”. Denna behand­ling ger san­no­likt 100% goda resul­tat inom ett par år.
2. Gör ett uppe­håll i trä­ningen och pröva med för­sik­tig rota­tor­cuff­trä­ning.
3. Har du prö­vat med en lokal­be­döv­nings­spruta “subakro­mi­ellt” och denna visar sig ha en god smärt­lind­rande  effekt så bru­kar en ope­ra­tion för “impinge­ment” fun­gera i ca 85% av fallen.

MVH Car­los Rivero Siri