08-55 11 04 22

Telefontider

Fax: 08-55 11 04 24
Måndag-Fredag
08.00-17.00

Högt blodsocker efter kortisoninjektion

Hej! Min mamma somhar diabetes och behandlas med insulin Lantuus 20 enheter per dag, har fått kortisonspruta i axeln idag hennes socker var uppe nu i kväll på 30 . Har läst vid biverkningen att att man kan få förhöjt socker. Men vad ska vi göra? Höja hennes insulin styrka i några dagar?? Det går inte att få tag i nån diabetes läkare över helgen. Tacksam för snabb svar.

Jag saknar kunskaper om insulindoseringar och blodsocker. Men det är lite ovanligt att blodsockret stiger till så pass höga nivåer som 30 enheter efter en kortisoninjektion i axelleden. 
Vanligen stiger blodsockret under några dagar efter en kortisoninjektion. Den blodsockerhöjande effekten av kortisoninjektionen varierar från patient till patient.
Det är viktigt med täta kontroller av blodsockret om insulindosen skall justeras, då kortisonets blodsockerhöjdande effekt, plötsligt kan minska några dagar efter en kortisoninjektion.

Om blodsockret var normalt strax innan kortisoninjektionen och din mor känner att hon mår bra för övrigt och inte är hängig och väldigt trött så är det inget att oroa sig för om blodsockret åker upp lite under några dagar.
Det är vanligt att blodsockret stiger under några dagar efter en kortisoninjektion hos patienter med diabetes mellitus.  Jag tycker att din mor skall prata med sin husläkare vad gäller dosering av insulin.