Frusen och instabil axel?
Hej, Jag har problem med min vänstra axel. Det hela började för ca 6 månader sedan då axeln nattetid vid ett flertal gånger gled halvt ur led. Jag fick då hjälp av min make som är kiropraktor att sätta den på plats.
Jag sökte då hjälp via vårdcentralen eftersom jag misstänkte att det skulle kunna vara en labrumskada. Ungefär vid samma tid frös axeln i 90 grader. Jag sökte då hjälp via vårdcentralen och blev remitterad till MR. Detta visade inga skador på ladrum men ödembildning på två ställen i ledkapseln.
Därav diagnostiserades det som en frozen shoulder. Eftersom jag för 8 år sedan hade en frozen shoulder i min högra axel minns jag väl förloppet och hur det kändes/utvecklades och ser denna gång stora skillnader som för mig säger att det kanske är något annat.
Dessa skilnader är:- smärtan är annorlunda i den andra axel var den kort, distinkt och intensiv. Nu är smärtan mer molande och varar under längre tid det påminner mer om den smärta man har vid en hälseneinflammation.- axeln frös innan det började göra ont.- jag kan öka rörligheten i axeln med 20-30% med hjälp av värme och försiktig stretching.
Smärtan försvinner även när jag gör detta. -Jag har bara smärta väldigt lokalt i axelleden och inga utstrålningar i armen. Jag har framfört detta till de läkare jag träffat och avfärdas med att det är en klassisk frozen shoulder. Jag blir inte trodd när jag berättar att axeln glider/glidit ur led. Min fråga är helt kort: Hur ska jag göra för att få hjälp? MVH Ellen.
Om axelleden är instabil så kan den göra så ont ibland att tillståndet liknar frusen axel. Känner du att att axelleden glider ur led så glider den ur led. Då är det inte frusen axel. Men du kan lika gärna ha haft en instabilitet i axelleden som sedan utvecklats till en frusen axel.
Carlos Rivero Siri
